• 15 Büyük afetler ve İnsancıl felaketler acıller yanıtladı
• 30 Milyon degerli yardım malzemesı afet anı ıcın kuresel depolarda hazır bulunuyor.
• 10 Milyon Felaketten kurtulanlar, mülteciler ve yerinden olmuş kişilere yardım ulaştırıldı.
Al- Khidmat acil durumlara yerinde ve düzemli bir şekilde gösterdiği önemi göz önünde bulundurarak bu insanlara yardım yarışında oldukça önem teşkil eder. Felakette etkilenen insanların ömür boyu ihtiyaçlarını ve acil gereksinim gibi ihtiyaçları hemen gözlemler, Al- Khidmat, Afet yönetim programı(ADMP) adı altında ayrılır buda üç altbölüme ayrılır.
a) Kurtarma
b) Destek/Yardim
c) iyileştirme

Al-Khidmat, Afet Yönetim Birimleri (ADMU) yerel düzeyde kurulmuştur, doğrudan Al-Khidmat Vakfı tarafından denetlenir.Al-Khidmat Afet yönetim merkezi (ADMC) bütün teminatların yönetim kontrolünü,yardımları ve kurtarmaları bir arada sağlar.
• Kurtarma : Ölenin tahliyesi, zarar gören bireyler ve onların hastane servislerine ulaşımı bunun yanında kendi evlerine, farklı kentsel topluluklara ve köylere ulaştırır. İlaveten, tedarik etmede ve zarar görenler için ihtiyatla kriz değerlendirmesi sağlar.
• Destek: Etkilenen fertlere: Gıda erzağı, Öngörülen tedaviyi kordineli çabada sağlar. 2000 Al-Khatmat gönüllüleri 98,540 yardım paketi, temiz su, kılık-kıyafet, yatak malzemesi, taze hazır yemek için 1,500 ihtiyaç sahibine günlük verdi ve devlet, sivil toplum kuruluşları ve uluslar arası örgütlerin yardımı ile birçok branda, çadır ve ilaçlar sısmik deprem boyunca aşşayukarı 10 milyon ihtiyaç sahiblerine ulaştırıldı.
• Iyileştirme: Binaların kalkınmasında ve tamirinde, diğer ihtiyaçı olan ailelerin kendi yaşamlarını tekrar kurmasını temin eder.Şimdiye kadar Al-Khidmat aşşa yukarı 2,069 ev inşaa edip ihtiyaçı olan ailelere verdi.
• Gönüllüler: Afet Yönetim ünitesinin eğitimi için “Az bilgi zararlıdır” felsefesiyle tecrübesiz gönüllülerimizi hakikate odaklayıp gönüllülerimizi profosyonel biçimde eğitir, çünkü eğitimsiz afet yönetim takımı gereğinden fazla faciaya yol acabilir.

Al-Khadmat vakfı operasyonal çalışmalarda 9 bölgeye ayrıldı : Sindh, Punjab, Baluchistan, Khyber Pakhtunkhwa, Kashmir, Karachi, İslamabad, Fata ve Baltstan.
Gönüllüler, herhangi felaket yönetimi projesinin ana kısmını üstlenenir. Bunların hazırlanması doğası düzenli bir kurtarma ve yardım operasyonunun etkinliğini doğrular.Al-Khadmat gönüllülerin hazırlanmasının farkındadır ve dolayısıyla: bu yüzden genellikle kritik zamanlarda bir felaket yönetmek için hayati işbirliği yapılır.
Felaket yönetiminin ihtiyacını göz önüne alındığında, Hayber Pahtunhan Al-Khidmat gonüllüleri devreye girer bunlara Çarsada, Peşaver , Pencap gönüllüleri eğitim veren ve Revalpindi, Multan, Layyah, Sind ve Tata sehirlerinin gönüllüleridir bu eğitim programına katılırlar.
Gönüllüler Eğitimi
Al-Khidmat 9 bölgeye operasyonel faaliyetlerini ikiye böldü:Sind, Pencap, Bolucistan, Hayber Pahtunhan, Keşmir, Karaçi, İslamabad, Fata ve Gilgit-Baltistan.
Gönüllüler herhangi bir afet yönetim faaliyetinde önemli bir rol oynamaktadır. Al-Khidmat bu gerçeği vurgular ve bu nedenle gönüllüler eğitimi; gerektiği zamanlarda Bir felaketi denetlemekte gerekli sinerjiyi başarıyla oluşturur. Al-Khidmat Eğitimin kalitesi gerçeğinin çok iyi farkındadır bu nedenle eğitim gönüllerini dahil eder.
Tespit edilen malzemelerin afet yönetimininde tutulması, Hayber Pahtunhan gönüllülerini Al-Khidmat eğitti. Çarsada daki benzer şekilde eğitimler Pencap, Revalpindi, Multan ve Layya’da da gerçekleştirildi. Al-Khidmat Tatta şehrinde Sind Eyaletinde iyi planlanmış eğitim düzenledi gönüllülere. Al-Khidmat Vakfı’nın eğitimli afet gönüllüleri çok değerli bir birimidir.

Afet Yönetim Birimi KPK
Afet Yönetim Birimi Pencap
Afet Yönetim Birimi Sind
Al-Khadmat’in Müdahaleleri
2012 Pakistan Sel afeti
2011 Sind seli
2010 sel
2009 IDPs için Yardım hizmetleri
2008 Baluçistan Depremi
8 Ekim 2005 Depremi