“Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.” Peygamber Efendimiz Muhammed S.A.W.W buyurmuştur ki “İlim öğrenmek her Müslümana farzdır.” Ve “Kıyamet gününde âlimlerin mürekkebi ile şehitlerin kanı tartılır, âlimlerin mürekkebi şehitlerin kanından ağır gelir.” Eğitim, insanlığın ilerlemesi için tek çözümdür. Her çocğun eğitim almasına yardımcı olma hedefiyle Al-khidmat Foundation Pakistan, ihtiyaç sahiplerine eğitim setleri, ücretsiz okul, eğitim ve rehabiltasyon desteği ile rakiplerinin önüne geçmiştir.
Okul ve Yurt sayısı 320
Okul gereçleri 15.300
Burslar 1.078

:Pakistandaki Durum

Pakistan devleti herhangi bir standartla karşılaşıldığında korkunç vaziyette bulunmaktadır. Örneğin, Birleşmiş Milletler ve diğer küresel eğitim izleme kaynaklarının öne sürdüğü endekslere göre Pakistan, Birleşmiş Milletlerin eğitim endeksindeki toplam 173 ülke arasında 166’ncı. Pakistanlı çocukların %33’ü, yada 7 miliyon çocuk, okula hiç gitmemekte ve 100 arasından sadece 3 çocuk ilköğretimden liseye geçebilmektedir. Aşiret alanlarındaki 130.000 çocuk, devletin yeni okullar kurmadan, öğretmen atamadan geçici okulları kapatarak kontrat üzerinde çalışan öğretmenleri işten atmasıyla herhangi resmi eğitimden ilişkileri kesilmiş durumda.

Anayasanın 25-A maddesine göre 5-16 yaş arasındaki her çocuk ücretsiz eğitim hakkına sahiptir. Halbuki Pakistanda, Milli Eğitim Bakanlığı kaldırılmış durumda! Gerçek şu ki devlet okullarının %60’ı elektrik, %40’ı ise sudan yoksun. 7 Haziran, 2012’de Hükumet, Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından mezarlıkta mobilyasız bir okul kurması ve çocukların kabirler arasında yerde oturup ders işlemesi sebebiyle azarlandı.

Bu olaylar ışığında Birleşmiş Milletler’in ‘Binyıllık Kalkınma Hedefleri’ projesi Pakistan için evrensel ilk okullaşma hedefinde sıfır gelişme tahminde bulunmaktadır. İşin aslı şu ki, Pakistan nüfusu 2050 yılında 350 miliyona ulaşacak ve var olan okuryazarlık oranı devam ederse Pakistan, dünyanın en okuma yazma bilmeyen milleti olacaktır.

:Ne yapıyoruz

Al-Khidmat’in yardım girişimleri Pakistan’daki eğitim senaryosuna bağlı tüm konu ve sorunları çevrelemektedir. Al-Khidmat’in mesleki projeleri yaş, cinsiyet ya da bölgeye çok az ayırarak profesyonel ve resmi eğitim yardımı ve ofisler sağlamaktadır. Gerçeği söyleyecek olrsak; eğitim, sadece kusurların onarılması değil, aynı şekilde zor durumda geçinen işsiz bireyleri güçlendirerek geçimlerini temin etmelerine vesile olabilir. Al-Khidmat, Pakistan’ın hapishanelerine bile çeşitli eğitim sistemleri uygulamaya kalkınkıştır. Al-Khidmat, ulusal yetenek seviyesini arttırmak için beyan edilen imkanları temin edip sağlayarak coşkuyla çalışıyor:

:Burslar

Yetenek Burs Programı Alfalah Burs şemasının işbirliği ile yürütülme eğilimindedir. Bu Burs düzeni 16 yıldır yürürlükte ve temel sosyal haklardan mahrum ama yetenekli birçok çocuk, Alfalah Burs şeması aracılığıyla eğitim alabilmişler. Şuan itibariyle farklı üniversite ve kolejlerden 1233 akademisyen ödenek almaktadırlar. Şimdiye kadar 5703 kişi Al-Khidmat Alfalah burslardan ödenek ve diğer öğrenim desteği almış bulunmaktadır. Ayrıca 637 öğrenci uzmanlık diplomalarını almış ve onurlu bir şekilde kendi alanlarında çalışmaktadırlar.

:Okullar

Ghazali Education Trust ve Baithak Schools System gibi özünde ayrı ama ideolojik olarak benzer düşünceler üzerinde kurulu unsurlarla takım çaışmasında bulunup yeni okulların inşaati ve var olan vakıflara yardım ile Al-Khidmat hem kırsal hem de kentsel bölgelerde genç beyinleri geliştiren kaliteli eğitim veren akıl ermez okular sistemi oluşturmuştur. Bu okulların müfredatı yenileyici bilimsel önkoşullara dayanarak hazırlanılmıştır. Genç bay ve bayanlar için ayrıntılı mesleki temeller bulunmaktadır. Aynı şekilde Al-Khidmat yeni okul sistemlerinin gelişmesi için dost oluşumlara yardımda bulunmuştur. Bugüne dek, Al-khidmat Pakistan’ın farklı kasaba ve şehir topluluklarında 188 okul yapmış yada geliştirmiştir.

:Yurtlar

Öğrenci yurtlarının kurulumu – Barınma, öğrenim imkanını başka şehirlerde bulan öğrenciler için çok ciddi bir sorundur. Al-khidmat, uzaktan gelen akademisyenler için pansiyonlar kurup, özel ofis kolaylığı sağlayarak üstlerinden barınma ihtiyaçları için maddi sıkıntıları yok etmiştir. Bugüne kadar üç öğrenci konağı inşa edilmiştir. Aynı şekilde Al-khidmat, Ghazali Education Trust, Read Foundation ve Tameer-e-Millat Foundation’ı içeren çeşitli vakıflara yurt kurulumu ve gelişimi için maddi ve mali destekte bulunmuştur.

:Okul Malzemeleri

Temel sosyal haklardan mahrum olanlara okul malzemelerini ulaştırmak – Pakistan’da, özellikle ulaşım sıkıntısı olan, kırsal ve kenar mahalle kısımlarında, büyük bir sayıda; ailesinin okul çantası, kıyafeti, akaykkabı, defter/kitapları ve diğer malzemeleri almaya gücü yetmeyen çocuklar var. Al-khidmat bu yoksul gençlere sürekli yardımda bulunmaktadır. Şimdiye kadar 3500’den fazla yoksul çocuk, bu sistemden faydalanmıştır.