:DURUM

Uluslararası medyada “tekne insanları” adı verilen Rohingyalılar aslında Burma’nın Rakhine eyaletindeki Müslümanlardır. Rohingyalılar, Burma hükümeti tarafından vatansız ilan edilmekte olup, yerel makamlar tarafından zulüm görmektedir. Toplumsal baskıyla vatanı terk etmeye mecbur bırakılmaktadırlar. Tahminlere göre binlerce Rohingyalılar komşu ülkelere (Endonezya, Malezya, Tayland ve Bangladeş) göç etmişlerdir. Fakat hala 140.000 kişi Burma’daki mülteci kamplarında mahsur kalmış durumdadır.

Burma’dan kaçan Rohinyalılar deniz yolu için küçük tekneler kullanmakta ve maalesef çoğu bir yere varamadan ölmektedirler. Denizden geçme şansını bulanlar ise, ya sınır güçleri tarafından gözaltına alınır veya sonu gelmez acılar çekmek için mülteci kamplarına götürülür. Orda da gıda, ilaç, sığınma, temiz su ve diğer temel imkânlarından mahrum kalmakta ve dünya STK’ları tarafından yardım beklemektedirler.

:MÜDAHELEMİZ

2012 yılında Rohingya krizi daha da ivme kazandığında,  Alkhidmat Vakfı, Endonezya ve Malezya’daki partnerleri ile beraber bu mültecilere acil yardım sağlamaya başladı. Devam eden bağışlarınız, dünyadaki bu muhtaç insanlara destek sağlamamız ve ümit vermemiz konusunda yardımcı oluyor. Ancak onlara gıda, temiz su, ilaç ve sığınma gibi imkânlar sağlamak amacıyla daha fazla bağışa ihtiyacımız bulunmaktadır.

:ÇAĞRI

Milyonlarca Rohingyalılar, Burma’da zulüm altında, vatanı terk edip diğer ülkelerdeki mülteci kamplarda kalmak için zorlandılar ve sınırsız sıkıntılarla karşı karşıya kadılar. Alkhidmat Vakfı olarak Rohingyalılara acil yardım sağlamaktayız.

Onların  sıkıntılarını azaltmak için bağışlarınızı “Alkhidmat Foundation Pakistan” ın banka hesabına gönderebilirsiniz veya online bağış yapabilirsiniz.