:Misiyon

Misiyon, Islami bir milkro-finans modelini faizsiz borçlarla uygulayarak bu korkutucu ekonomik felaket içinde bu toplumun yoksul kesimin yaşam standartlarını yükseltmek ve fakirliği yok etmek. Bu programın tutkusu insanlığa yardım, ki bu kendince Al-Khidmat’ın sloganının bir yansımasıdır. Vakıf, insanların acımasız ekonomik durumlarına katlanabilmeleri için islami bankacılık uygulamalarını artırıp ülkeye bu görüşün yayılmasını gayret edecektir.
Viziyon:
2020’nn sonuna kadar Pakistanın her yerindeki fakir insanları rahatlatmak.
Ne yapıyoruz?

  1. Küçük firma desteği
  2. Öz İstihdam
  3. Beceri Geliştirme

Alkhidmat Vakfı’nın Mawakhat Programı
Alkhidmat Vakfı Pakistan işsizliğin birçok diğer toplumsal soruna gebe olan ciddi bir mesele. Her yıl işsizlik oranı artarak telikeli bir fakirlik oranı ile sonuçlanıyor.
Buna karşılık olarak Al-Khidmat, iş arayan bireyler için küçük firma desteği sağlayan ‘Rozgar Program’ını tanıtmıştır. Genellikle bu bireylerin geleneksel bankacılık sistemine erişimi yoktur. Çoğunlukla küçük çaplı bir firmayı başarıyla götürecek uzmanlık, motivasiyon ve teknik bilgileri vardır. Tek aradıkları ise ilk sermaye.

Alkhidmat vakfının rozgar programı bu girişimci bireylere faizsiz borç sağlayarak toplumun savunmasız kesimini güölendirmektedir. Al-khidmat rozgar programı zaten Punjab, Khyber Pakhtunkhwa, Sind, Baluchistan, Azad Kashmir, Karachi, Islamabad, ve Gilgit Baltistan’da 1447 kişinin ailelerine destek olmasına yardımcı olmuştur. Az gelirli bu kişilere borç sağlanması için 31.5 miliyon rupi harcanmıştır. Ek olarak Al-khidmat Vakfı insanların geçim sağlayabilmesi için beceri, bilgi ve yetenek sahibi olmasına yardımcı olan birçok beceri geliştirme programları üzerinde çalışmaktadır.